V dubnu 2024 Evropská unie schválila nové nařízení o obalových materiálech. Jeho cílem je podpořit udržitelnost, cirkulární ekonomiku a výrazně přispět ke snížení odpadů do roku 2030. Čeho se nařízení týká, jak ovlivní obalový průmysl a jak ke změnám přistupujeme v TOMZE už teď?
Méně odpadu z obalových materiálů
Věděli jste, že v roce 2022 Česko vyprodukovalo přes 39 milionů tun odpadu? To je přibližně 3 700 kg na 1 obyvatele ročně. A velkou část těchto čísel tvoří právě obalové materiály. Setkáváme se s nimi každý den – ať už při vaření, v restauraci, u kosmetiky nebo při přepravě produktů. Evropská unie se proto rozhodla zasáhnout přijetím nového nařízení – dohledatelného i pod zkratkou PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation). Jeho cílem je snížit množství obalů o 5 % do roku 2030, o 10 % do roku 2035 a 15 % do roku 2040.
Konec obalům na jedno použití
Sáčky na nezpracované ovoce a zeleninu, obaly na mini omáčky nebo smetanu do kávy, lehké a tenké plastové tašky pod 15 mikronů, balení na drobnou kosmetiku i toaletní potřeby – všechny tyto položky budou od 1. 1. 2030 zakázáné.
Téměř všechny obalové materiály navíc budou muset být recyklovatelné. To znamená, že výrobce při výrobě musí myslet na to, jak se bude s obalem po jeho použití nakládat. Pokud bude obal z více materiálů, je nutné, aby se dali oddělit a samostatně třídit. Výjimkou tohoto pravidla jsou následující materiály: korek, vosk, lehké dřevo, textil, kaučuk, keramika a porcelán.
Krabice velká akorát
Znáte to, když rozbalujete objednávku a hledáte ji ve výplňovém materiálu balení? Už to tak nebude. Nařízení PPWR doporučuje zvolit krabici v nejmenší nutné velikosti. U elektrických zařízení je ještě konkrétnější – výplň nemůže přesáhnout více než 50 % objemu zabaleného zboží. Díky našemu konstrukčnímu oddělení jsme schopni plnit tyto požadavky už teď. Krabici včetně fixace navrhneme přímo na míru produktu. Máme za sebou například návrh krabic a výztuhy pro elektrorozvaděče nebo výrobu fixace pro výrobce kosmetiky. A protože si obal sami navrhujeme – zajistíme nejen ochranu výrobků, ale i maximální efektivitu a udržitelnost balení.
Označení materiálů a zákaz chemikálii
Obaly nově nesmí obsahovat nebezpečné, tzv. „věčné“, látky – tj. per- a polyfluorované alkylové sloučeniny. To platí i pro etikety, nálepky nebo další komponenty, které jsou součástí balení. Složky obalu nesmí tyto látky produkovat ani v průběhu jejich likvidace. Cílem je snížit negativní dopad na životní prostředí v celém cyklu výrobku. A co víc, informace o materiálech budou muset být na obalu uvedené – právě proto, aby koncový zákazník věděl, jak má s obalem zacházet.
Budoucnost je v udržitelných materiálech
V TOMZE tomu jdeme naproti a zaměřujeme se na zvýšení podílu recyklovatelných obalů. V roce 2023 jsme zahájili několik projektů na používání materiálů, které jsou udržitelné – používáme papírovou vlnitou lepenku, recyklovanou streč folii nebo plně rozložitelné výplně z podhoubí. Volbou těchto i dalších materiálů při práci zohledňujeme životní cyklus výrobku.
Zároveň nás nové nařízení vede k inovacím v designu obalů. Vymýšlíme co nejjednodušší konstrukce, které umožní oddělení jednotlivých materiálů a pracujeme na vývoji obalů s minimálním množstvím složek. Udržitelná řešení zavádíme i při spolupráci s dodavateli a obchodními partnery, s kterými vývoj inovativních materiálů i zlepšení procesů výroby obalů aktivně řešíme.
Ekologické produkty z obalových materiálů
To je například náš kočičí pelíšek z vlnité lepenky nebo aroma difuzér z houbového mycelia. Využili jsme materiály, které už máme k dispozici, a navrhli vlastní produkty. Oba produkty vyrábí ručně naši zaměstnanci, kterými jsou převážně osoby se zdravotním znevýhodněním.
Co na nové nařízení EU říkáte, podaří se nám společně snížit množství odpadu? Věříme, že udržitelné obaly jsou klíčem k odpovědné budoucnosti. Pokud chcete vědět víc o dění v obalovém průmyslu i v našem sociálním podniku – sledujte nás na našich sociálních sítích Facebook a LinkedIn.